Novinky

Příprava fotografií I. - Tisk

Příprava fotografií I. - Tisk
  • 3. srpna
  • |
  • 2016

Začali jste fotit a zvládáte základní úpravy snímků. Nyní se musíte rozhodnout, jakým způsobem dostanete snímky z počítače na papír. Jednoduše řečeno kde a jak budete tisknout. Proto se podíváme, co budete potřebovat, aby byly vytištěné snímky dokonalé po všech stránkách.

Základním předpokladem pro tisk fotografií v domácím prostředí je vybavení. Na mysli máme především počítač s vhodným monitorem, ve kterém budete fotografie upravovat. Také znalost práce v některém z fotoeditorů je nezbytná, v opačném případě byste se mohli zaseknout nad jednoduchou úpravou fotografie i na desítky minut.

Monitor vhodný pro úpravu fotografií

Předpokládejme, že fotoeditor máte zvládnutý. Stran techniky je nutné připomenout to, že u LCD monitorů je třeba dbát na pozorovací úhel obrazu, jinak uvidíte barvy ve zkreslených tónech. Řešením může být práce na displeji typu IPS, který má široké pozorovací úhly bez rizika barevného zkreslení.

Vhodné osvětlení pro úpravu fotografií

Než se pustíte do jakýchkoliv úprav fotografií, je třeba zajistit i vhodné světelné podmínky vašeho pracoviště. Obvykle se doporučuje pracovat se snímky ve stejnou denní dobu, kdy byly fotografie pořízeny. Případně za umělého světla třeba i v noci.

Součástí monitorů jsou také přídavné clony pro odklon okolního osvětlení a nežádoucích odlesků
Součástí monitorů jsou také přídavné clony pro odklon okolního osvětlení a nežádoucích odlesků

Doporučujeme umístit si za monitor stolní lampu a nastavit ji tak, aby bylo v místnosti nepřímé odražené světlo. Pozor dejte na teplotu světla, které by mělo být co nejvíce podobné dennímu světlu, tedy přibližně v rozmezí 4 000–5 000 K. Obyčejná žárovka dává příliš žluté teplo, které není pro úpravu vhodné, LED žárovky zase svítí příliš studeným světlem zbarveným do modra.

Kalibrace monitoru

Dalším krokem je kalibrace monitoru, kterou byste měli v ideálním případě udělat pomocí kalibrační sondy. Vzhledem k domácím podmínkám doporučujeme alespoň základní kalibraci obrazu a jasu monitoru. Pro nastavení je nejlepší stáhnout si kalibrační fotografii z webu fotolabu, kde budete tisknout.

Ukázka kalibrační fotografie
Ukázka kalibrační fotografie

Správné nastavení jasu a kontrastu monitoru vypadá tak, že vidíte kompletní škálu odstínů šedé, která je na kalibračních snímcích umístěna obvykle dole. Při kalibraci posunujte obrázek na různá místa monitoru, LCD panely totiž mají často v okrajových částech obrazovky nižší míru podsvícení než uprostřed. Nepřehánějte to s přílišným vysvícením – ideální je takové, kdy vidíte všechny odstíny od bílé po černou, aniž by monitor příliš zářil do prostoru.

Kalibrace by měla pokračovat sladěním barev na monitoru a referenčním výtisku. Pro tento účel vytiskněte kalibrační snímek na tiskárně, kterou budete používat a poté se snažte na monitoru nastavit stejné barvy jako na výtisku, zejména pleťové odstíny a výrazné syté barvy. Zkušební výtisk by měl být na stejném papíru, který chcete používat pro tisk fotek.

Tiskárna pro tisk fotografií

Jakmile jste úspěšně ukončili základní nastavení a kalibraci monitoru, můžete se směle pustit do tisku snímků. Základem pro tisk fotek je samozřejmě barevná tiskárna, v ideálním případě inkoustová. Současné barevné laserové tiskárny sice mají nesrovnatelně kvalitnější výtisk než před několika lety, nicméně u fotografií se jeho kvalita nemůže rovnat inkoustovým výtiskům na kvalitním fotopapíru.

Základní sada inkoustů
Základní sada inkoustů

Inkoust k tisku fotografií

Inkoustové tiskárny prošly v posledních letech poměrně zásadní inovací a u většiny modelů určených pro tisk fotek najdeme více jak tradiční čtveřici inkoustů – azurová, purpurová, žlutá, černá. Nově bývá v tiskárnách inkoustů více, přičemž další inkousty jsou obvykle světlejší než základní čtveřice. Ve výsledku mají vytištěné fotky širší škálu odstínů a při tisku černobílých fotografií pak také větší škálu šedých tónů.

Rozšířená sada inkoustů
Rozšířená sada inkoustů, ideální pro tisk fotografií

V zásobě byste měli zcela jistě mít alespoň jednu sadu barevných inkoustů pro váš model tiskárny. V případě že se chystáte na tisk černobílých snímků, pořiďte si pro jistotu také náhradní zásobník černého inkoustu. I přesto však doporučujeme využít tisku v lokálním minilabu, kde je obvykle kvalita fotek nesrovnatelně lepší než v domácím prostředí, zvláště u větších výtisků. 

Vhodný fotopapír

Nezbytností při tisku fotografií je vhodný fotopapír, který vám umožní dosáhnout co nejlepších snímků. Než najdete vyhovující fotopapír, může to chvíli trvat, proto ze začátku volte raději menší balení, abyste mohli vyzkoušet vlastnosti a kvalitu papíru. Obecně platí pravidlo dodržovat značku tiskárny a inkoustu, v případě papíru pak obvykle můžete experimentovat, nicméně při použití papíru od stejného výrobce byste měli dosáhnout vždy stejných a tedy předvídatelných výsledků.

U fotopapírů se rozlišuje jednak povrch, matný nebo lesklý, a gramáž, laicky řečeno tloušťka papíru. Čím vyšší gramáž, tím silnější a obvykle také kvalitnější papír. Pro běžné použití postačí gramáž cca 170 g/m3. Pro větší výtisky, které chcete například pověsit v rámu na zeď, je lepší použít vyšší gramáž cca 190–220 g/m3.

V příštím článku se podíváme na vhodnou adjustaci fotografií před jejich tiskem.

Novinky v e-shopu

Novinka Doprava zdarma
Joby stativ GorillaPod 5K Kit

GorillaPod 5K je přímou náhradou stativu GorillaPod Focus z 1. generace GorillaPod. GorillaPod 5K je největším stativ řady GorillaPod, který disponuje největší a unikátní nosností 5 kg. Stativ Je osazen robustní odnímatelnou kulovou hlavou s rychloupínacím mechanismem (Arca-Swiss systém) a je určen především pro práci DSLR, ProDSLR fotoaparáty a videokamerami.

  skladem 2 ks 4 990 + přidat k porovnání