Novinky

Příprava fotografií II. - Adjustace

Příprava fotografií II. - Adjustace
  • 3. srpna
  • |
  • 2016

Držíte v ruce vytištěnou fotografii a máte za sebou polovinu cesty k úspěchu. To nejtěžší vás však čeká – forma prezentace fotografie totiž vychází nejen z obecných zvyklostí, módních vln, ale také z vašeho jedinečného estetického cítění.

Oříznutí fotografie

Ještě před finálním tiskem byste měli zauvažovat, zda nepotřebuje snímek oříznout. Pokud k takovému závěru dojdete až po vytištění, není nic jednoduššího než fotku seříznout ručně. Nůžky či paspartovací nůž jsou v každé domácnosti, snad jen doplníme, že vhodným doplňkem je i kovové pravítko, které vám pomůže při vytyčení linie řezu.

Co je méně běžným, avšak při tisku fotografií velmi užitečným zařízením, je řezačka papíru. Řezačku využijete především při ořezu fotografií. Nezapomeňte však, že snímky mají obvykle formát 4:3, kdežto fotopapíry jsou nejčastěji dodávány ve formátu 3:2. Řezačka však dobře poslouží i při půlení větších formátů papíru pro domácí tisk. Často totiž najdete ve výprodeji větší formáty fotopapírů, které můžete poměrně jednoduše pomocí řezačky přepůlit a získáte tak menší formát za výhodnější cenu.

Řezačka papíru
Řezačka papíru

Rámečky na fotografii

Takřka finální fází je umístění fotografie do rámu. Zde máte opět na výběr z několika možností. Buďto využijte rámy hotové, které mají standardizovanou velikost, nebo vyrobte rámeček vlastní. Případně použijete tzv. "clip", který není rámečkem v pravém slova smyslu.

Clipový rámeček

Clip sestává ze zadní sololitové desky, falešné pasparty z tenkého papíru a krycího skla, které je k zadní desce fixováno kovovými háčky. Fotografie se v takovém případě vloží pod sklo (případně pod falešnou paspartu) a rámování je hotovo. Nutno však dodat, že tento způsob rámování nedává fotografii prakticky žádnou přidanou hodnotu. Výhodou jsou pouze nízké náklady na pořízení clipu a snadná instalace.

Velmi jednoduché provedení clipu
Velmi jednoduché provedení clipu

Barva a materiál rámečku

Klasické rámečky mají mnohem větší kouzlo a dodají snímku větší důstojnost a luxusnější vzhled. Rámečky však volte s rozvahou – především barvu a materiál. V barvě buďte střídmí a volte černou či bílou, eventuelně stříbrnou v případě broušeného hliníku. Materiálem by měl být kov či dřevo, plastové rámečky nevypadají příliš dobře. Tloušťku volte raději menší než větší, v útlém rámečku vypadá snímek lépe a pokud potřebujete širší okraj, lze jej vytvořit jiným způsobem.

Rozměty rámečků dle formátu fotografie

Níže najdete přehled běžných velikostí rámů a doporučené velikosti obrázků. Obvykle je vhodné vložit kolem obrázku paspartu, která mu dodá více prostoru a zdůrazní obsah snímku. Málokdy je vhodné dávat obrázek do rámu "na doraz". Když už se tak stane, udělejte to u větších snímků formátu cca 20 × 30 cm a více. Malé fotografie bez pasparty působí v takovém rámečku utopeně. Níže najdete doporučené velikosti rámů a fotografií – nutno však podotknout, že vkus má každý z nás odlišný, takže tabulka níže není dogma.

 Formát rámu 

   

 Formát fotografie 

     

 Formát rámu 

   

 Formát fotografie 

9×13

 

5×7

 

29,7×42

 

18×24

10×15

 

7×10

 

30×40

 

20×28

13×18

 

9×13

 

30×45

 

20×30

15×20

 

10×15

 

40×40

 

28×28

18×24

 

10×15

 

40×50

 

28×35

20×25

 

13×18

 

40×60

 

30×45

20×30

 

13×18

 

50×70

 

30×45

21×29,7

 

15×21

 

60×80

 

40×60

24×30

 

15×21

 

70×100

 

50×70

Pasparta na rámovaném obrazu

Pasparta se používá především proto, aby dostal rámovaný obraz více prostoru a lépe vynikl. V případě pasparty platí stejná pravidla, jako u rámečků. Volte černou či bílou barvu, barevnou paspartu pouze v barvách podobných odstínům snímku.

Jak vyrobit paspartu

Pravá pasparta je vyrobena z kartonu a je v ní vyříznut otvor pro snímek. Úhel řezu je přibližně 45°. Vytvořit takovou paspartu v domácích podmínkách je obtížné, můžete však zkusit řezat v pravém úhlu a paspartu alespoň co nejvíce napodobit. Materiál volte pokud možno vyšší gramáže, tenký papír se totiž často zvlní a nevypadá dobře. Důležité je také dobře fixovat snímek v paspartě, aby se nepohnul. K tomu nejlépe poslouží oboustranná lepicí páska. Vyhněte se lepidlu na bázi vody, neboť snímek natáhne vlhkost a může se zkroutit.

Kontrastní pasparta
Kontrastní pasparta nechá fotografii vyniknout

Posledním krokem je sesazení rámu, pasparty a krycího skla dohromady a následné zavěšení rámu na zeď. I v tomto případě dbejte pravidla "méně je někdy více". Fotografii dopřejte na zdi dostatečný prostor. Pokud vedle sebe věšíte více rámečků, dbejte na dostatek prostoru mezi jednotlivými rámy. Chcete-li učinit instalaci zajímavější, nebojte se zavěšení v méně tradiční podobě. Některé fotografie komponované na diagonálu k tomu přímo vybízejí.

Novinky v e-shopu

Novinka Doprava zdarma
Olympus OM-D E-M10 Mark III 14-42 kit černý + školení ZDARMA

Olympus OM-D E-M10 Mark lll představuje ideálního společníka pro každý den, kterého si okamžitě zamilujete. Nadčasový kompaktní retro design, nejmodernější technologie a nové intuitivním ovládáním, vám umožní vychutnat si fotografování krásných a dokonale ostrých snímků, o jakých jste vždy snili.

  skladem 2 ks 18 999 + přidat k porovnání