Novinky

Jaký čas pro ostré fotografie?

Jaký čas pro ostré fotografie?
  • 3. srpna
  • |
  • 2016

Určitě to znáte – nastavíte si nízkou clonu, abyste zachovali malou hloubku ostrosti a jdete vyfotit pár portrétů. Na začátku je vše v pořádku, ale s přibývajícím časem jsou fotky rozmazané.

Hlídejte si expoziční čas

Ačkoli pracujete s clonou, je třeba neustále si hlídat také expoziční čas. A to z jednoho prostého důvodu – pokud je expoziční čas příliš dlouhý, je výsledkem pohybová neostrost, projevující se na fotografiích jako šmouha.

V principu jde o to, že v průběhu expozice došlo k pohybu, a to buď k pohybu fotografovaného objektu, nebo k pohybu fotoaparátu. Řešením je zvolit dostatečně krátký čas pro fotografování, který vám zajistí ostrou fotografii a případný pohyb fotoaparátu či objektu nebude mít na výsledek vliv.

Jaký nastavit expoziční čas?

Nastavení ideálního expozičního času se liší člověk od člověka a má na něj vliv spousta proměnných – úchop fotoaparátu, váha fotoaparátu s objektivem, váš postoj při focení, jestli nejste příliš unavení nebo ve stresu a v neposlední řadě také zvolené ohnisko.

Dáte-li do ruky netrénovanému člověku fotoaparát, zvládne pořídit ostrou fotografii při expozičním čase 1/30 s a kratším. U delších expozičních časů vzniká riziko, že bude snímek rozmazaný vlivem pohybu fotoaparátu. I proto se říká této hodnotě bezpečný čas.

Typická ukázka rozmazané fotky vlivem dlouhého expozičního času
Typická ukázka rozmazané fotky vlivem dlouhého expozičního času

Jakou zvolit ohniskovou vzdálenost?

Ovšem výše uvedené pravidlo platí pouze za předpokladu, že fotografujete s relativně krátkým ohniskem, maximálně kolem 50 mm a nepoužíváte stabilizaci objektivu ani fotoaparátu. Jakmile však použijete dlouhé ohnisko, rázem se vše mění, neboť i sebemenší pohyb fotoaparátu se projeví výrazným roztřesením scény a jejím pohybem v hledáčku. Jak tedy v takovém případě pracovat?

Obrácená hodnota ohniska

Výpočet orientačního času, který udržíte z ruky, je poměrně snadný. Abyste zamezili pohybové neostrosti, je třeba snímat scénu časem, který je roven obrácené hodnotě ohniskové vzdálenosti. Tedy například při fotografování s ohniskem 150 mm byste měli fotit s časem 1/150 s.

Crop faktor

Ale POZOR – výše uvedené platí pouze v případě, že používáte digitální fotoaparát s plnoformátovým snímačem. Pokud je snímač ve fotoaparátu menší, je třeba počítat i s tzv. crop faktorem pro určení efektivního ohniska. U fotoaparátů Olympus PEN a OM-D je hodnota crop faktoru 2. Pokud tedy fotografujete objektivem s ohniskem 150 mm, jeho efektivní ohnisková vzdálenost (odpovídající úhel záběru) je rovna 300 mm. Odtud plyne, že budete muset snímat časem 1/300 s a kratším.

Při krátkém čase není problém zastavit pohyb i s dlouhým ohniskem
Při krátkém čase není problém zastavit pohyb i s dlouhým ohniskem

Pozor však na jednu věc - toto pravidlo obrácené hodnoty ohniskové vzdálenosti platí spíše při snímání dlouhými ohnisky. Pokud byste nasadili extrémně širokoúhlý objektiv – řekněme ohnisko 7 mm – tak bude jeho efektivní ohnisková vzdálenost 14 mm, ale čas 1/14 sekundy už je opravdu dlouhý na udržení z ruky. Tady přichází ke slovu onen bezpečný čas 1/30 s, přes který byste se neměli v případě fotografování z ruky dostat.

Stabilizace obrazu

Vše výše uvedené platí v případě, že nepoužíváte stabilizaci. Ovšem PEN a OM-D stabilizaci mají, takže proč jí nevyužít. V takovém případě se vzorec pro výpočet času (1/2× ohnisková vzdálenost) zásadně mění.

V závislosti na typu fotoaparátu se mění účinnost stabilizace. Ta pracuje v rozsahu 3–5 E, což znamená, že byste měli udržet expoziční čas o 3 – 5 expozičních stupňů delší, než je ten, který si vypočítáte. Tedy u ohniska 50 mm bude bezpečný čas 1/100 s a při aktivaci stabilizátoru se vzorec mění přibližně na 4/100, což je 1/25 sekundy. Analogicky tedy u objektivu s ohniskem 150 mm bude bezpečný expoziční čas 4/2×150 = 4/300 = 1/75 s, což je značný rozdíl.

Maraton – Josef Lášek
Maraton – Josef Lášek

Pozor na pohyb fotografovaného objektu

Stabilizace vám může při fotografování značně pomoci. Není ovšem samospásná, musíte také počítat s pohybem objektu a ačkoli vydržíte bez pohybu třeba i déle jak 1/30 s, pravděpodobně dojde k rozmazání obrazu vlivem pohybu fotografovaného objektu. S tím je třeba počítat. Při focení lidí proto raději volte časy kratší (řádově v rozsahu 1/60–1/250 s).

Nastavení citlivosti ISO

Pokud potřebujete fotografovat s krátkým časem a na místě, kde se nacházíte, je málo světla, čas na snímání z ruky je příliš dlouhý. Nebojte se tedy zvednout citlivost ISO. Do hodnoty ISO 3200 je to úplně bezpečné.

Pozn.: Titulní fotografie – Michal Jirák – Lukáš Náhlovský - FS Kick Flip

Novinky v e-shopu

Novinka Doprava zdarma
Olympus OM-D E-M10 Mark III 14-42 kit černý + školení ZDARMA

Olympus OM-D E-M10 Mark lll představuje ideálního společníka pro každý den, kterého si okamžitě zamilujete. Nadčasový kompaktní retro design, nejmodernější technologie a nové intuitivním ovládáním, vám umožní vychutnat si fotografování krásných a dokonale ostrých snímků, o jakých jste vždy snili.

  skladem 2 ks 18 999 + přidat k porovnání